ЗапорiжАудит
ЗапорiжАудит.Податки.Право
аудиторськi фiрми

Субота, 23.01.2021, 19:07

Про дату виникнення права на податковий кредит

За нашою інформацією у деяких податкових інспекціях виникають прохання до платників податків подати уточнюючу декларацію з ПДВ у зв’язку з виявленням у базах даних розбіжностей між податковим зобов’язанням продавця та податковим кредитом покупця, які випливають при відвантаженні продавцем товару в одному податковому періоді та отриманні цього товару покупцем у наступному періоді.

На нашу думку таке «прохання» податківців чревате негативними для покупця наслідками, враховуючи викладене нижче.

У податковому законодавстві, зокрема, у Податковому кодексі України (далі – ПКУ) визначено, що дати виникнення податкових зобов’язань продавця та податкового кредиту покупця не співпадають.

Так, дата виникнення податкових зобов’язань продавця визначається ст. 187 ПКУ. У п. 187.1 ст. 187 ПКУ зазначено:

«187.1. Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку».

Відповідно до вимог ст. 201 ПКУ встановлений момент виписки податкової накладної продавцем:

«201.4. Податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця».

У той же час ст. 198 ПКУ визначена дата виникнення права покупця на податковий кредит:

«198.2. Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг».

Таким чином, у разі, якщо продавець відвантажив товар у одному податковому періоді (за умови неотримання передплати за товар), а покупець отримав цей товар у другому податковому періоді, то може виникнути колізія, а саме: у базах даних податкових органів виникають розбіжності між податковими зобов’язаннями продавця та податковим кредитом покупця.

Але, ці розбіжності не є результатом порушень законодавства сторонами господарської операції. Натомість, при суворому дотриманні норм ПКУ такі розбіжності повинні виникати обов’язково, бо це є результатом як раз виконання норм законодавства.

Тому, якщо у податківців виникає питання до платника податку у зв’язку з виникненням таких розбіжностей, то, на нашу думку, достатньо надати відповідні пояснення та документи щодо отримання товару у іншому податковому періоді, ніж їх відвантаження продавцем. Цього повинно бути достатньо для податківців.

Але ми не можемо виключити виникнення спорів з податківцями по такому питанню. У будь-якому разі, при виникненні зауважень податківців щодо «запізнення» відображення сум ПДВ у податковому кредиті покупця ми вважаємо такі зауваження безпідставними не лише у зв’язку з вищенаведеними нормами ПКУ, але і з урахуванням наступного.

На цей час для відображення сум ПДВ у податковому кредиті покупця недостатньо лише отримати товар. Необхідними умовами є також виконання інших вимог ПКУ.

Так, обов’язковим умовами є вимоги ст. 198 ПКУ:

«198.6. Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше: ніж через 180 календарних днів з дати складення податкової накладної».

Тобто, у покупця повинна бути (за його вимогою) податкова накладна та він повинен мати інформацію щодо реєстрації цієї податковій накладної у Єдиному реєстрі. Згідно вимог ст. 201 ПКУ реєстрація накладної здійснюється в термін не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою її виписки. Тобто це може бути у наступному податковому періоді. А якщо податкова накладна була зареєстрована у Єдиному реєстрі з порушенням встановлених термінів, то право на податковий кредит у покупця зберігається на протязі 180 календарних днів.

Лише наявність складеної та зареєстрованої продавцем податкової накладної дає можливість покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту. Відмітимо, що відсутність факту реєстрації податкової накладної взагалі виключає можливість скористатися правом на податковий кредит. Про це вказано у п. 201.10 ст. 201 ПКУ:

«201.10. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період».

Відмітимо, що ні у ст. 198, ані у п. 201.10 ст. 201 ПКУ немає норми про те, що суми ПДВ повинні включатися до податкового кредиту саме того періоду, в якому податкова накладна була складена.

Тому ми вважаємо безпідставними висновки ДФС України у листі від 17.02.2015 р.  № 5292/7/99-99-19-03-02-17 та у роз’ясненні, що міститься у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсу «ЗІР» ДФС України у запитаннях-відповідях . Більш того, ми вважаємо, що керуватися цими роз’ясненнями та листом є небезпечним, оскільки вони вочевидь суперечать нормам ПКУ та це може призвести до передчасного використання права на податковий кредит. А це вже може призвести до втрати такого права та нарахування штрафних санкцій.

Зазначимо, що взагалі-то право на податковий кредит у платника податку є лише його правом, а не обов’язком. Платник може взагалі не скористатися таким правом та не врахувати суми ПДВ у складі податкового кредиту.

Відмітимо також, що згідно норм ПКУ платник податку може скористатися своїм правом на податковий кредит НЕ РАНІШЕ визначеної ст. 198 дати, тобто не раніше дня отримання товару (при виконанні інших умов, визначених ПКУ). Але, «не раніше» - не означає саме в цьому періоді. Якщо таке право платника нічім не обмежено (а раніше воно було обмежено строком у 365 днів), то, на нашу думку, можливо скористатися цим правом на протязі 1095 – денного строку. Але, це – інше питання та інший спір.

У будь-якому разі податківці не можуть не визнати, що використання права на податковий кредит у наступному, ніж вважають органи ДФС податковому періоді, не наносить ніякої шкоди державним інтересам.

Враховуючи викладене, ми радимо не подавати «на прохання» податківців уточнюючу декларацію з ПДВ.

Аудитор   В.М. Білюшов 

Форма входу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Rambler's Top100 Украинский портАл Запорожье. Городской портал.